Nauji pokyčiai verslo patalpų nuomos rinkoje

Nauji pokyčiai verslo patalpų nuomos rinkoje

Pasaulį apėmusi ekonominė krizė neaplenkė ir Lietuvos verslo patalpų nuomos rinkos. Per pastaruosius porą metų išryškėjo gylėjantys nuosmukio ženklai. Vienas jų - pastebimai mažėjantys patalpų nuomos įkainiai Vilniuje. Verslo centrai, anksčiau kone beveik pilnai buvo užpildyti ir netgi turėjo pasirinkimą iš kelių nuomininkų, vis dažniau vėl kreipiasi į tarpininkus ir praneša, kad pas juos nusimato laisvų nuomojamų plotų padidejimas. Ekonomikos sulėtėjimas pristabdė įmonių plėtrą, todėl naujų biurų ploto paklausa ženkliai sumažėjo. Nors šiuo metu pastebima tendencija iš didesnių biurų persikraustyti į mažesnio ploto patalpas, manoma, kad pagerėjimo laukti dar ankstoka. Dabartiniu metu Vilniuje biuro patalpų užimtumas sudaro apie 80-90%, tačiau iki 2010 metų pabaigos planuojama, kad rinka pasipildys dar laisvomis naujomis biuro paskirties patalpomis ir šis rodiklis gali sumažėti iki 70-80%.
Dalis organizacijų, šiandiena besinuomojančių didesnius plotus, pvz.: 250-350 kv.m domisi mažesnių ir pigesnių 150-200 kv.m plotų biurais. Įmonės, suvaržytos griežtų anksčiau pasirašytų nuomos sąlygų, dabar įsigudrina subnuomoti dalį nuomojamų savo patalpų, taip išvengdamos pražūtingai didelės nuomos ir papildomų mokesčių naštos. Ne ką geresnė padėtis ir prekybinių plotų sektoriuje. Įsikėlę į didelius prekybos centrus ir spaudžiamos fiksuotos kainos įmonės ieško alternatyvos persikeldamos ar atidarydamos papildomus taškus miesto centre. Čia privalumas tas, kad nuomininkas pats gali diktuoti jam palankesnes sąlygas ir derėtis del remonto kompensavimo, geresnių kainų ir palankesnės sutarties pasitraukimo atveju, jei verslas ekonomikos nuosmukio periodu kartais nesisektų. Savininkai, matydami susidariusią padėtį rinkoje tapo sukalbamesni, šiuo metu prekybinės įmonės gali drąsiai derėtis dėl 10-20% mažesnės pradinės nuomos kainos, nors, 2009m. patalpų nuomos kainos jau yra sumažėjusios apie 30-40%, kai kur iki 50%.
Problematiška padėtis susiklostė ir paslaugų rinkoje. Jau kuris laikas mažų ir vidutinio dydžio bendrovės ieško patalpų miesto centre ir aplink, su tikslu persikelti iš didesnių patalpų į mažesnes, labiau funcionalias ir ekonomiškas. Tai padaryti yra pasiryžę kelionių, reklamos, pramogų verslo, nekilnojamojo turto agentūros, statybos priežiūros ir projektavimo, interjero,  baldų prekybos įmonės, kirpyklos, masažo salonai ir kt. Šiuo metu, daugelis įmonių bando susiveržti diržus ir visais būdais optimizuoti savo lėšas, mažinti darbuotojų skaičių, biuro administravimo išlaidas, ieškoti pigesnių patalpų, tikėdamiesi ir laukdami geresnių laikų.  

Su pagarba

Martynas Šulnius
Direktorius

2009-09-19

NUOMOS BIURO brokeriai visada pasiruošę Jums padėti ir pakonsultuoti nekilnojamojo turto sandorių sudarymo klausimais. Smulkesnė informacija teikiama tel. 2335577, 865266888, 865046996 darbo dienomis.

Atgal | Aukštyn   Versija spausdinimui

2022. Nuomos biuras. Visos teises saugomos.
Sukure: e-sense. Patobulino: Inteka