Butų nuomos rinkoje sąlygas diktuoja nuomininkai

Butų nuomos rinkoje sąlygas diktuoja nuomininkai

Ekonominė krizė, palietusi visas visuomenės grupes ir verslo sritis, didelį galvos skausmą sukėlė ir nekilnojamo turto nuomotojams. Butų nuomos rinkoje įvyko nemaži pokyčiai: trumpai tariant, anksčiau sąlygas diktuodavo nuomotojai, dabar - nuomininkai. Ekonomikos pakilimo metais nemažai apsukrių žmonių tikėjosi pasipelnyti įsigiję butus ir ketindami juos vėliau parduoti gerokai brangiau. Nupirktus butus nuomodavo, už gautus pinigus dengdavo paimtas būsto paskolas bankams ir laukė, kada kainos dar labiau pakils. Bet buvo neįvertinta rizika ir dabar atsidūrė tarp tų, kurie patyrė nemžus finansinius nuostolius. Nerasdami pirkėjų žmonės priversti butus nuomoti, dėl to nuomojamų butų pasiūla išaugo net 30-40 proc., o nuomos kainos krito daugiau nei perpus.
Šiandien Vilniuje populiariausius tarp nuomininkų 1-2 kambario butus galima išsinuomoti už 400-1000 Lt. Netgi sostinės senamiestyje vieno kambario butą galima rasti už 700 Lt, o miegamuosiuose Vilniaus rajonuose - už 400 Lt. Keturių kambarių buto senamiestyje ar centre nuoma per mėnesį gali kainuoti 1500 Lt, o kituose rajonuose ir 1000 Lt. Kainų kritimas būdingas ne tik naujai išnuomojamiems butams, senieji nuomininkai taip pat derasi dėl nuolaidų. Esant tokiai pasiūlai žmonės gali rinktis iš daugybės variantų, todėl nuomotojai žinodami, kad surasti naujus gyventojus bus sudėtinga, o dar ir reikės patiems mokėti už tuščio buto šildymą ir komunalines paslaugas, dažniausiai būna priversti sumažinti kainas ir nuomininkai lieka gyventi tuose pačiuose butuose.
Dabar Vilniuje didžiausią paklausą turi naujos statybos pilnai įrengti butai su ekonomišku šildymu. Tačiau net ir tokių butų nuomos kainos yra labai kritusios, nors ir ne tiek daug kiek senos statybos butų. Už 2-3 kambarių butą naujos statybos name per mėnesį tenka mokėti jau ne 2500-3500 Lt, bet nuo 1000 Lt. Pastebima, kad skirtumas tarp naujos ir senos statybos butų nuomos kainų dabar tapo gerokai didesnis nei piko metu, kuomet kainos beveik nesiskyrė. Bet tokių ekonomiškų naujų butų, kuriuose šildymas dažnai kainuoja perpus pigiau nei senos statybos daugiabučiuose, pasiūla gerokai mažesnė nei senų butų, todėl dauguma nuomininkų apsigyvena pastaruosiuose.
Į būsto nuomos rinką taip pat grįžta ir sezoniškumas, kuris jau keleta metų buvo sumažėjęs: gruodžio - sausio ir birželio - liepos mėnesiais nuomos rinkoje jaučiamas štilius. Nuomos kainoms įtaką daro ir šildymo periodas: pastaruoju metu priklausomai nuo šildymo tipo, savininkai dažnai taiko sezonines 100-200 Lt nuolaidas, kurios dalinai nuomininkams kompensuoja šildymo išlaidas.
Krizė pakoregavo ir prabangių butų, kurie buvo populiarūs tarp verslininkų bei į sostinę atvykstančių užsieniečių, nuomos kainas: anksčiau už juos per mėnesį tekdavo mokėti 3000- 4000 Lt, dabar 1300-1800 Lt. Bet tokių svečių sostinėje sumažėjo ir net toks drastiškas kainų kritimas neprivilioja ilgalaikių nuomininkų. Dažniausiai šie butai išnuomojami parai už 120-250 Lt.
Nekilnojamo turto rinkoje tvyrantys nežinia ir netikrumas, skatina žmones nuomos sutartis pasirašinėti trumpesniam laikotarpiui nei anksčiau (pavyzdžiui, tik 6 mėnesiams, o ne metams ar ilgesniam laikotarpiui). Butų savininkai viliasi, jog po pusmečio nuomos kainos pagaliau pradės augti ir jie galės būstą išnuomoti brangiau, o nuomininkai tikisi tolesnio kainų kritimo.

Su pagarba

Martynas Šulnius
Direktorius

2010-01-15

NUOMOS BIURO brokeriai visada pasiruošę Jums padėti ir pakonsultuoti nekilnojamojo turto sandorių sudarymo klausimais. Smulkesnė informacija teikiama tel. 2335577, 865266888, 865046996 darbo dienomis.

Atgal | Aukštyn   Versija spausdinimui

2024. Nuomos biuras. Visos teises saugomos.
Sukure: e-sense. Patobulino: Inteka